Josef Frank
”Flora”.
Sålt för 1,1 miljoner kr
Uppsala Auktionskammare har under det gångna året sålt konst, design och antikviteter för totalt 373 miljoner kronor, inklusive 37 miljonnoteringar. Våra mycket framgångsrika auktioner under 2023 bekräftar att marknaden är fortsatt stabil och efterfrågan mycket stark. Ta chansen och sälj till bästa möjliga pris – inlämning pågår nu till vår kommande Internationella Kvalitetsauktion för Modernt & Samtida som äger rum i Stockholm.
För inte så länge sedan ratades hela det moderna segmentet av en ganska enig expertkår. Vår egen chefsintendent Knut Knutson lyfte fram hela det moderna området till auktionsmarknaden på 1980-talet och sedan dess har intresset ständigt ökat. Idag är den moderna designen ett eftersökt föremålsområde, speciellt bland den nya generationens auktionsbesökare.
Uppsala Auktionskammare har genom åren arbetat upp en stor kundkrets både i Sverige och i utlandet. Detta har bidragit till att vi med stor framgång har sålt internationell modern design, där flera toppnoteringar har uppnåtts.
Våra kunder söker alltid designade föremål & möbler från Jugendtid, 1910- och 20-talens klassicism, Swedish Grace, 1930-talets funktionalism, Firma Svenskt Tenn, Swedish Modern samt Dansk design från 1950- och 60-talen, internationell 1970-tals design med mera.
Svenska t.ex
Hans Hedberg, Josef Frank, Berndt Friberg, Firma Svenskt Tenn, Anna Petrus, Sigvard Bernadotte, Estrid Ericson, Wiwen Nilsson, Wilhelm Kåge, Stig Lindberg, Signe Persson Melin, Nils Fougstedt, Folke Bensow, Axel Einar Hjorth, Carl Malmsten, Uno Åhrén, Björn Trädgårdh, Harald Notini, Hans Bergström, Alf Wallander, Sylvia Stave, Hugo Elmqvist, Emy Wahlström, Aron Jerndahl, Anders och Bess Wissler, Mårten Medbo
Internationella t.ex
Axel Salto, Patrick Nordström, Michael Shilkin, Lucie Rie, Hans Coper, Tapio Wirkkala, Georg Jensen, Arne Jacobsen, Poul Henningsen, Børge Mogensen, Josef Hoffmann, Birger Kaipiainen, Pablo Picasso, Piero Fornasetti, Rut Bryk, Jennifer Lee, Kristina Riska, James Tower, Carlo Scarpa, Francois-Xavier Lalanne, Shoji Hamada, Alev Siesbye
Svenska & internationella glasmästare t.ex
Edwald Hald, Simon Gate, Vicke Lindstrand, Ellen Meyer, Edvin Öhrström, Sven Palmqvist, Eva Englund, Bertil Vallien, Alf Vallander, Emile Gallé, Daum, René Lalique, Paolo Venini, Fulvio Bianconi, Alessandro Pianon, Timo Sarpaneva, Gunnel Nyman
Svenska tex.
Josef Frank, Axel Einar Hjorth, Bruno Mathsson, Carl Malmsten, Kerstin Hörlin-Holmquist, Firma Svenskt Tenn, Anna Petrus, Nils Fougstedt, Björn Trägårdh, Uno Åhrén, Arne Norell, Folke Bensow, Carl Bergsten, Otto Wretling, Gustaf Fjaestad, Ragnar Östberg, Otto Schulz, Näfveqvarn, Mats Theselius, Jonas Bohlin
Internationella tex
Hans J. Wegner, Alvar Aalto, Arne Jacobsen, Peder Moos, Ole Wanscher, Finn Juhl, Arne Jacobsen, Poul Kjaerholm, Ib Kofod Larsen, Børge Mogensen, Arne Vodder, Kaare Klint, Donald Judd, Philip Arctander, Koloman Moser, Josef Hoffmann, Le Corbusier, Pierre Jeanneret, Jean Prouvé, Gio Ponti, Ray & Charles Eames, Gerald Summers, Jean-Michel Frank, Charlotte Perriand, Shiro Kuramata, Isamu Noguchi, Marc Newson, Carlo Scarpa, Jean Royère, Wendell Castle, Piero Fornasetti, Eileen Grey, Diego Giacometti, Ettore Sottsass
Har du design eller moderna möbler som du vill sälja?
Ta chansen och sälj på vår kommande Internationella Kvalitetsauktion i Stockholm. Våra auktionsnoteringar visar att vårt sätt att arbeta med kvalitetsauktioner banar väg för framgång.
Våra experter bistår er gärna med en kostnadsfri och förutsättningslös värdering. Kontakta våra experter direkt, besök våra kontor eller gör en digital värdering online.