Gerhard Nordström (1925‑2019)

Näckrosor, Giverny

Säljs vid Uppsala Auktionskammares Internationella Kvalitetsauktion 12 – 14 november 2024

Nr 977 Gerhard Nordström (1925‑2019). Näckrosor, Giverny. Signerad G. Nordström. Olja på pannå, 90 x 245 cm.

Utrop

300.000 – 400.000 SEK
€ 26.000 – 35.000

Proveniens

Förvärvad direkt från konstnären av nuvarande ägare 1992.

Likt ett sagoväsen framträder Gerhard Nordströms motiv med prunkande grönska, vatten som spelar i koboltblå nyanser och utslagna vattenväxter som näckrosor och strandiris. Naturen tillåts fritt spelrum och intar en given förstaplats i konstnärens motivkrets, ett tema som ständigt fängslade honom. I en träffande recension i Ystads Allehanda 2015 beskrev skribenten målande Nordströms naturbilder:

“Få kan likt Gerhard Nordström fånga den ständigt skiftande naturen. Tonerna stäms efter årstider, väder och dygnets rytm. Fast han nyss fyllt nittio år målar han fortfarande som om det vore första gången han verkligen såg. Erfarenheten finns där förstås, men uppmärksamheten är oförminskad. Det spelar ingen roll att många av motiven är välbekanta. Blicken har samma skärpa, penseln samma vilja att återge barkens skrovlighet, eller lövverkets högsommargrönska. Lika fullt är det den närmast uppspelta målarglädjen som avgör. Trots att han är en mästare på att mana fram närvaron av en plats, genomför han aldrig illusionen fullt ut. På nära håll tar oljefärgen överhanden, krämigt fet eller knaggligt sträv. Alltid mättad med pigment och lyster. Något påminner känslan om att stå inför en konstnär som Claude Monet, och på plats se vad han åstadkom bortom vykortens pittoreska reproduktioner. Tätt inpå duken – vare sig den visar näckrosorna i franska Giverny eller skånska Häckebergasjön – upplöses formerna i ett kontrastrikt spel av penseldrag och nyanser.”

Bakom de förtrollande vackra landskapen döljer sig ett fascinerande konstnärskap som var starkt präglat av politiska ståndpunkter och ett brinnande intresse för miljöfrågor. Gerhard Nordström föddes i ett prästhem 1925 utanför Ystad och kom att spendera merparten av sitt liv på den skånska slätten. Han utbildade sig vid Skånska målarskolan i Malmö och på Kungliga Konstakademien i Stockholm under 1940-talet. I en separatutställning i Malmö 1950 debuterade Nordström som målare och han kom att bli särskilt uppmärksammad för sin politiska svit “Sommaren 1970 – utflykt i det gröna”, som öppet kritiserade Vietnamkriget och massakern i Song My. Kanske är han ändå mest känd för sina landskapsmålningar, influerade av Claude Monets fantastiska trädgårdar i den franska byn Giverny. I auktionen återfinns ett mästerligt panorama av Nordströms ljuvliga näckrosdammar. Motivet återkommer i flera av hans mest hyllade verk och fick ordentligt fäste i hans konst efter hösten 1990, då Gerhard Nordström tillsammans med sin familj besökte Giverny och Monets trädgårdar. Under besöket fotograferade Nordström av trädgården och bilderna användes sedan som utgångspunkt i hans målningar.

Auktionens majestätiska komposition imponerar med sin slående kolorism och för oss direkt till den franska trädgårdens hjärta. Liksom man i Tuilerierna i Paris omsluts av Claude Monets muralmålningar med näckrosor i Musée de l’Orangerie, lyckas Nordström här att förena sitt släktskap med den franske mästaren och för dennes arv förtjänstfullt vidare in i sin samtid. De hängande pilarnas grenar ramar in kompositionens sidor och däremellan öppnar sig näckrosdammen. Himmelens vita molntussar speglas i den blänkande vattenytan och små pölar av näckrosor har spridit ut sig över dammen. Näckrosornas utbredda gröna blad bär de gula blomknopparna och i framkanten stoltserar den blommande strandirisen i djupt blålila toner. Står man framför målningen, låter sig besjälas av dess lätta atmosfär och tar ett djupt andetag kan man nog allt känna dofterna från den franska sommarvärmen och låta sig omslutas av naturens storslagna enkelhet.